Начало На преден план Занаятът правене на опинки е номинацията на Областната управа в Монтана за „Живи човешки съкровища – България“
9594
България

Занаятът правене на опинки е номинацията на Областната управа в Монтана за „Живи човешки съкровища – България“

Занаятът правене на опинки е номинацията на Областната управа в Монтана за Националната система „Живи човешки съкровища – България“ към Министерството на културата, съобщи областният управител Калин Хайтов.С този занаят се занимава Тереза Тодорова Петкова, която работи като секретар на читалище „Развитие“ в село Замфирово, община Берковица.

| 13 Ноември 2024, 13:42 ч.
Занаятът правене на опинки е номинацията на Областната управа в Монтана за „Живи човешки съкровища – България“
Занаятът правене на опинки е номинацията на Областната управа в Монтана за „Живи човешки съкровища – България“
Снимка © БТА

Занаятът правене на опинки е номинацията на Областната управа в Монтана за Националната система „Живи човешки съкровища – България“ към Министерството на културата, съобщи областният управител Калин Хайтов. 

Преброяване на безстопанствените кучета ще се извърши на 25 и 26 ноември в община Ловеч, съобщи кметът Страцимир Петков. 

Той припомни, че за втори път държавата предоставя свой имот за приют за кучета в Ловеч. Теренът е с площ 3400 кв.м и в него има три сгради. Предоставянето е безвъзмездно и безсрочно, но с условие за изграждане на Общински център за безстопанствени кучета. Същите терен и сгради са били предоставени на община Ловеч и през 2012 г. за срок от десет години за реализиране на същите дейности. 

„В предходния десетгодишен период Общината не е успяла да направи ремонт, тъй като един такъв голям приют коства сериозно проектиране“, обясни Петков и добави, че е подадено заявление за проектиране в Министерството на регионалното развитие и благоустройството, което ще струва около 300 хиляди лева.

„Смятаме да заложим и хотелск

Бронзова скулптура на мъжка фигура ще бъде поставена на входа на Созопол. Композицията ще съчетава функция на слънчев часовник с елемент от местната история - фигура на древен жител, в характерно облекло, който свири на арфа. Това стана известно на днешното заседание на Общинския съвет в Созопол, на което беше подкрепена инициативата на сдружението "Фарът на Аполония".  

Мястото, където ще бъде поставена скулптурата, е общинско. То е на входа на града, с добра видимост и пейзаж.

Така всички преминаващи ще могат да забележат фигурата и да се снимат с нея. По този начин бихме могли да засилим интереса на туристите към културата, историята и ще добавим стойност към техния летен престой. Целта е запознаване на туристите с местната история и разпространяване на богатствата на Созопол в сферата на изкуството и археологията, каза председателят на сдружението Йордан Ил

В Плевен започна благотворителната кампания, организирана от общността на мотористите, под наслов „Мото Коледа“. Тя се провежда за 13-а година, съобщи Божана Костова от организаторите.

Над 30 кутии за събиране на дарения вече са разположени на различни места в града. Започнаха и някои от инициативите, свързани с кампанията тази година, добави Костова.

През изминалата събота се е състояла „Конска Мото Коледа“, организирана в Конната база в квартал „Сторгозия“. Малки и големи са имали възможността да яздят кон като на място е имало поставени кутии за дарения. Инициативата ще продължи и през следващата събота, допълни Костова.

Поредицата от събития, посветени на благотворителната инициатива в Плевен, ще продължат на 15 декември с маратон под наслов „Тичай с Мото Коледа Плевен“. Предвидени са два маршрута – къс за

До 28 ноември тази година младежките организации и такива, работещи с млади хора, както и неформалните младежки групи, които осъществяват дейност поне от една година на територията на община Перник, могат да представят своите проектни предложения за младежки дейности и инициативи. Те ще бъдат включени в Общинския годишен план за младежта през 2025 г. и финансирани от местната администрация, съобщиха от Община Перник.

Проектите трябва да бъдат внесени в деловодството на Общината до 16:00 ч. на 28 ноември, на хартиен или електронен носител. Изискване за изготвянето на идеите е те да се осъществяват на територията на Перник и да са в насока за повишаване на информираността на младите хора, улесняване на достъпа до информация за възможности, повишаване на социалните умения и компетенции, стимулиране на младежката активност за осъществяване на дейности на местно ниво, както и насърч

Увеличение в регистрираните безработни в края на октомври в сравнение със септември отчитат от Бюрото по труда в Плевен. През миналия месец техният брой е достигнал 2453, като спрямо месец септември увеличението е с 144 души. 

Равнището на регистрираната безработица в плевенското Бюро по труда през октомври е 4,9 на сто. Увеличението за месец е с 0,3 на сто. 

Започнали работа през изминалия месец са 242 души, от които 222 на първичен пазар на труда. 

Обявите за работа в Бюро по труда – Плевен към момента са 88 за общо 220 свободни длъжности. Те са предимно в производството на облекло, строителството и бранша на ресторантьорството и услугите. Търсят се служители за длъжностите: машинен оператор за месни продукти; отчетник; разработчик на софтуер; охранител; шивач; рехабилитатор; кинезитерапевт; акушерка; медицинска сестра и други.

От Бюр

С този занаят се занимава Тереза Тодорова Петкова, която работи като секретар на читалище „Развитие“ в село Замфирово, община Берковица. Петкова разказа , че опинките, наричани по северозападния край и връвчанки, се правят от свинска кожа. След заколването на прасето кожата от гърба се изчиства от мазнината, поставя се в дървена рамка, намазва се със смес от сол и царевично брашно от страната на мазнината и се суши една година на проветриво място. След това кожата се поставя за една нощ в съд с хладка вода, за да омекне. После се изсушава между два листа хартия и е готова за работа. За направата на опинките се използват познати инструменти – ножица, секач, чук, фиба. Първо кожата се изрязва, след това се пробиват дупки и накрая се ниже, като се използват усукани върви. 

Тереза Петкова обясни, че опинките се правят сравнително лесно и всеки може да се научи, ако има подходящия учител. По-трудно е намирането на материал за тях, тъй като свинска кожа няма от къде да се купи, а трябва майсторът сам да си я осигури. През миналата година Тереза Петкова е ушила около 15 чифта опинки на децата от танцов състав „Бабините“ към читалището в Замфирово, като сама е сушила някои от кожите, а други са и дадени от родителите на децата. Именно децата и младежите от танцовия състав са нейната надежда, че някой ще прихване занаята и ще продължи да прави опинки и след нея.

Петкова каза още, че някога, когато не е имало обувки, опинките са били единственият начин хората да не ходят боси. Тогава всяко семейство си ги е произвеждало, като основно за това са се грижели мъжете. Освен свински кожи, тогава са използвали и кожи от диви животни, убити при лов. Имало е и специални стелки от шаяк, които са омекотявали, за да не стават мазоли по краката. Занаятът се е предавал от поколение на поколение и сега Тереза Петкова се надява да го предаде на по-младите. Тя посочи, че познава и други майстори на опинки в региона и страната и поддържа връзка с някои от тях. 

В село Замфирово днес живеят малко над 1000 души. Към читалището има шест самодейни танцови групи, в които се изявяват над 100 души на възраст от 5 до над 80 години. Всичките танцьори в ансамбъла за изворен фолклор „Гушанци“ са с ръчно направени опинки от свинска кожа. Местните самодейни трупи показват изворен фолклор – танци, песни, носии и обичаи, запазени стотици години. Самодейците от Замфирово правят възстановки на ритуалите „Пеперуда за дъжд“, „Изпращане на старокя“, „Полагане на 40“, „Сирни Заговезни“, „Шаралия-паралия“, „Втори ден от Великден“, „Заключване на дете за здраве“ и т.н.

 

Българският съюз по балнеология и СПА туризъм организира второ по рода си събитие  "България -  дестинация за целогодишен здравен туризъм на здравноосигурителен пазар Австрия". Форумът ще се състои във Виена на 21 ноември, съобщиха от Съюза.

Фокус-темата на презентацията тази година ще бъде: България - земя на трите W – уелнес/wellness/, вино /Wein/ и културно наследство /Weltkulturerbe/.   

Събитието се провежда със съдействието и домакинството на Посолството на България във Виена и личното участие и ангажираност на посланик Десислава Найденова-Господинова. Събитието е подкрепено от Министерство на туризма на България и ще бъде официално открито от заместник-министър Ирена Георгиева.

Презентацията предвижда акцент върху черноморския климат, балнеоложките (в т.ч. и климато-лечебните) дестинации с над 2000 минерални и термални извора, какт

Голямото християнско семейство на Момчиловци се събира днес на християнския празник Въведение Богородично, заяви кметът на родопското село Сийка Суркова. Жителите на Момчиловци ще отбележат златните сватби на семейства с 50-годишен брак. На празника в Културно-историческия музей са предвидени подаръци и за родените през годината шест деца в селото.

Седем семейни двойки в Момчиловци празнуват златни сватби през 2024. Двойките с половинвековно съжителство ще получат  удостоверения за успешен 50-годишен брак. На празничната церемония от кметстовото ще им подарят нови брачни халки. Новородените бебета на Момчиловци ще получат книги християнска литература за деца и подаръци.

Семейството е най-доброто училище, което може да даде първите познания за православието и да посее семенцата на християнските добродетели, които са крепили българина през вековете, посочи Сийка Сурк

Община Девин е възложила изработването на инвестиционен проект за разширяване на ообществената баня в местността Беденски бани и изграждане на къмпинг за каравани, каза кметът на община Девин Здравко Иванов. Той добави, че Общината има заделени средства в бюджета за проектиране и това е първата стъпка, като тепърва ще се търси финансиране за реализацията на идеята.  

Беденските бани са приоритетен обект. Той е заложен и в Интегрираната териториална инвестиция (ИТИ), в която участваме съвместно с общините Борино, Мадан, Рудозем и Неделино, каза още Здравко Иванов.

Обществената баня се намира в местността Беденски бани, покрай пътя Смолян-Девин. От няколко дни тя е затворена заради текущ ремонт и няма да работи до 8 декември т.г. Ще бъдат подменени износените плочки и ще се освежат помещенията.

Кметът на Девин посочи, че през последните три години посещаемостт

Общинските съветници в Ново село ще разгледат нова наредба за определянето и администрирането на местните такси, цени на услуги и рекламни дейности на територията на общината, според информация на сайта на местната администрация.

Според предложението на кмета на общината приемането на нова наредба цели да се спазят законовите изисквания, възможност за работа в съответствие с действащите подзаконови нормативни актове, осигуряване на самофинансиране на общинските услуги, предоставяни на конкретни получатели, ефективно разпределение на общинските ресурси, актуализиране на цените на предлаганите услуги на база необходимите материално-технически и административни разходи.  

На заседанието ще бъдат определени по един представител на Община Ново село в извънредно общото събрание на акционерите на Многопрофилната болница за активно лечение „Света Петка“ АД &ndas

Клуб „Светлини сред сенките“ при Общинския детски комплекс „Св. Иван Рилски“ в Казанлък ще представи своята 21-ва колективна книга „Щури букви“, съобщиха от комплекса. Представянето ще бъде на 21 ноември в общинската библиотека „Искра“. 

Книгата е адресирана към малките читатели, които изучават азбуката и е забавно четиво, написано в рими. Освен стихотворения, посветени на всяка буква, младите автори са нарисували илюстрации към всеки стих.

Ще бъдете приятно изненадани и силно вдъхновени, от срещата с младите писатели и художници, обръщат се организаторите към желаещите да посетят представянето.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Безработни в община Цар Калоян ще полагат обществено полезен труд
Общо 20 безработни от община Цар Калоян ще бъдат ангажирани всеки месец в благоустрояването и хигиенизирането на населени места, както и в подпомагането на дейността на общинските ...
Срамувам се от това, което виждам в парламента, написа лидерът на ИТН Слави Трифонов
Срамувам се от това, което виждам, написа лидерът на „Има такъв народ“ (ИТН) Слави Трифонов в профила си във Фейсбук. Изборът, най-възрастният депутат да стане временно ...
Правителството одобри 125 млн. лева за изплащане на последния транш по "украинската помощ" към земеделските производители
Правителството одобри допълнителни 125 млн. лева по бюджета на Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) за 2024 г. за финансова подкрепа на земеделските стопани предвид негативното икономич ...
От общината в Рила запазиха мълчание по повод проверка на европрокуратурата
От общината в Рила запазиха мълчание по повод проверка на европрокуратурата във връзка с извършени претърсвания на няколко места в страната - Бургас, Петрич, Рила и София, по разсл ...
Вятърът в района на Враца отслабва, а сигналите днес са за счупени клони и частична липса на електрозахранване
Сигнали за паднали клони и за частично прекъсване на електрозахранването в две села от Община Враца бяха подадени заради силния вятър, казаха от общинска администрация. Имало е ул ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър, съобщиха на официалната си фейсбук страница от Общината. В района на Туристическия информаци ...
Приемането на страната ни „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев
Приемането на страната ни в „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев за предаването „Панор ...
Промяна в поименния списък за капиталовите разходи за настоящата година гласува Общинският съвет в Цар Калоян
Актуализиране на поименния списък за капиталови разходи за 2024 г. гласуваха на днешното си заседание общинските съветници в Цар Калоян. кметът на общината Дауд Аляовлу обясни, че ...
Бойко Борисов благодари на Урсула фон дер Лайен, Виктор Орбан и Карл Нехамер за това, че са дали на България зелен път за Шенген
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов благодари на председателя на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен, премиера на Унгария Виктор Орбан и канцлера на Австрия Карл Нехамер за то ...
Финалното решение за влизането на България и Румъния в Шенген по суша се очаква да бъде взето на 12 декември
Финалното решение за влизането на България в Шенген по суша ще бъде взето на 12 декември, съобщи днес служебният министър-председател Димитър Главчев по повод срещата в Будапеща на ...
Тикер в 03:44 ч.
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния ...
Начало На преден план
9594
България

Занаятът правене на опинки е номинацията на Областната управа в Монтана за „Живи човешки съкровища – България“

Занаятът правене на опинки е номинацията на Областната управа в Монтана за Националната система „Живи човешки съкровища – България“ към Министерството на културата, съобщи областният управител Калин Хайтов.С този занаят се занимава Тереза Тодорова Петкова, която работи като секретар на читалище „Развитие“ в село Замфирово, община Берковица.

| 13 Ноември 2024, 13:42 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Занаятът правене на опинки е номинацията на Областната управа в Монтана за „Живи човешки съкровища – България“
Занаятът правене на опинки е номинацията на Областната управа в Монтана за „Живи човешки съкровища – България“
Снимка © БТА

Занаятът правене на опинки е номинацията на Областната управа в Монтана за Националната система „Живи човешки съкровища – България“ към Министерството на културата, съобщи областният управител Калин Хайтов. 

Преброяване на безстопанствените кучета ще се извърши на 25 и 26 ноември в община Ловеч, съобщи кметът Страцимир Петков. 

Той припомни, че за втори път държавата предоставя свой имот за приют за кучета в Ловеч. Теренът е с площ 3400 кв.м и в него има три сгради. Предоставянето е безвъзмездно и безсрочно, но с условие за изграждане на Общински център за безстопанствени кучета. Същите терен и сгради са били предоставени на община Ловеч и през 2012 г. за срок от десет години за реализиране на същите дейности. 

„В предходния десетгодишен период Общината не е успяла да направи ремонт, тъй като един такъв голям приют коства сериозно проектиране“, обясни Петков и добави, че е подадено заявление за проектиране в Министерството на регионалното развитие и благоустройството, което ще струва около 300 хиляди лева.

„Смятаме да заложим и хотелск

Бронзова скулптура на мъжка фигура ще бъде поставена на входа на Созопол. Композицията ще съчетава функция на слънчев часовник с елемент от местната история - фигура на древен жител, в характерно облекло, който свири на арфа. Това стана известно на днешното заседание на Общинския съвет в Созопол, на което беше подкрепена инициативата на сдружението "Фарът на Аполония".  

Мястото, където ще бъде поставена скулптурата, е общинско. То е на входа на града, с добра видимост и пейзаж.

Така всички преминаващи ще могат да забележат фигурата и да се снимат с нея. По този начин бихме могли да засилим интереса на туристите към културата, историята и ще добавим стойност към техния летен престой. Целта е запознаване на туристите с местната история и разпространяване на богатствата на Созопол в сферата на изкуството и археологията, каза председателят на сдружението Йордан Ил

В Плевен започна благотворителната кампания, организирана от общността на мотористите, под наслов „Мото Коледа“. Тя се провежда за 13-а година, съобщи Божана Костова от организаторите.

Над 30 кутии за събиране на дарения вече са разположени на различни места в града. Започнаха и някои от инициативите, свързани с кампанията тази година, добави Костова.

През изминалата събота се е състояла „Конска Мото Коледа“, организирана в Конната база в квартал „Сторгозия“. Малки и големи са имали възможността да яздят кон като на място е имало поставени кутии за дарения. Инициативата ще продължи и през следващата събота, допълни Костова.

Поредицата от събития, посветени на благотворителната инициатива в Плевен, ще продължат на 15 декември с маратон под наслов „Тичай с Мото Коледа Плевен“. Предвидени са два маршрута – къс за

До 28 ноември тази година младежките организации и такива, работещи с млади хора, както и неформалните младежки групи, които осъществяват дейност поне от една година на територията на община Перник, могат да представят своите проектни предложения за младежки дейности и инициативи. Те ще бъдат включени в Общинския годишен план за младежта през 2025 г. и финансирани от местната администрация, съобщиха от Община Перник.

Проектите трябва да бъдат внесени в деловодството на Общината до 16:00 ч. на 28 ноември, на хартиен или електронен носител. Изискване за изготвянето на идеите е те да се осъществяват на територията на Перник и да са в насока за повишаване на информираността на младите хора, улесняване на достъпа до информация за възможности, повишаване на социалните умения и компетенции, стимулиране на младежката активност за осъществяване на дейности на местно ниво, както и насърч

Увеличение в регистрираните безработни в края на октомври в сравнение със септември отчитат от Бюрото по труда в Плевен. През миналия месец техният брой е достигнал 2453, като спрямо месец септември увеличението е с 144 души. 

Равнището на регистрираната безработица в плевенското Бюро по труда през октомври е 4,9 на сто. Увеличението за месец е с 0,3 на сто. 

Започнали работа през изминалия месец са 242 души, от които 222 на първичен пазар на труда. 

Обявите за работа в Бюро по труда – Плевен към момента са 88 за общо 220 свободни длъжности. Те са предимно в производството на облекло, строителството и бранша на ресторантьорството и услугите. Търсят се служители за длъжностите: машинен оператор за месни продукти; отчетник; разработчик на софтуер; охранител; шивач; рехабилитатор; кинезитерапевт; акушерка; медицинска сестра и други.

От Бюр

С този занаят се занимава Тереза Тодорова Петкова, която работи като секретар на читалище „Развитие“ в село Замфирово, община Берковица. Петкова разказа , че опинките, наричани по северозападния край и връвчанки, се правят от свинска кожа. След заколването на прасето кожата от гърба се изчиства от мазнината, поставя се в дървена рамка, намазва се със смес от сол и царевично брашно от страната на мазнината и се суши една година на проветриво място. След това кожата се поставя за една нощ в съд с хладка вода, за да омекне. После се изсушава между два листа хартия и е готова за работа. За направата на опинките се използват познати инструменти – ножица, секач, чук, фиба. Първо кожата се изрязва, след това се пробиват дупки и накрая се ниже, като се използват усукани върви. 

Тереза Петкова обясни, че опинките се правят сравнително лесно и всеки може да се научи, ако има подходящия учител. По-трудно е намирането на материал за тях, тъй като свинска кожа няма от къде да се купи, а трябва майсторът сам да си я осигури. През миналата година Тереза Петкова е ушила около 15 чифта опинки на децата от танцов състав „Бабините“ към читалището в Замфирово, като сама е сушила някои от кожите, а други са и дадени от родителите на децата. Именно децата и младежите от танцовия състав са нейната надежда, че някой ще прихване занаята и ще продължи да прави опинки и след нея.

Петкова каза още, че някога, когато не е имало обувки, опинките са били единственият начин хората да не ходят боси. Тогава всяко семейство си ги е произвеждало, като основно за това са се грижели мъжете. Освен свински кожи, тогава са използвали и кожи от диви животни, убити при лов. Имало е и специални стелки от шаяк, които са омекотявали, за да не стават мазоли по краката. Занаятът се е предавал от поколение на поколение и сега Тереза Петкова се надява да го предаде на по-младите. Тя посочи, че познава и други майстори на опинки в региона и страната и поддържа връзка с някои от тях. 

В село Замфирово днес живеят малко над 1000 души. Към читалището има шест самодейни танцови групи, в които се изявяват над 100 души на възраст от 5 до над 80 години. Всичките танцьори в ансамбъла за изворен фолклор „Гушанци“ са с ръчно направени опинки от свинска кожа. Местните самодейни трупи показват изворен фолклор – танци, песни, носии и обичаи, запазени стотици години. Самодейците от Замфирово правят възстановки на ритуалите „Пеперуда за дъжд“, „Изпращане на старокя“, „Полагане на 40“, „Сирни Заговезни“, „Шаралия-паралия“, „Втори ден от Великден“, „Заключване на дете за здраве“ и т.н.

 

Българският съюз по балнеология и СПА туризъм организира второ по рода си събитие  "България -  дестинация за целогодишен здравен туризъм на здравноосигурителен пазар Австрия". Форумът ще се състои във Виена на 21 ноември, съобщиха от Съюза.

Фокус-темата на презентацията тази година ще бъде: България - земя на трите W – уелнес/wellness/, вино /Wein/ и културно наследство /Weltkulturerbe/.   

Събитието се провежда със съдействието и домакинството на Посолството на България във Виена и личното участие и ангажираност на посланик Десислава Найденова-Господинова. Събитието е подкрепено от Министерство на туризма на България и ще бъде официално открито от заместник-министър Ирена Георгиева.

Презентацията предвижда акцент върху черноморския климат, балнеоложките (в т.ч. и климато-лечебните) дестинации с над 2000 минерални и термални извора, какт

Голямото християнско семейство на Момчиловци се събира днес на християнския празник Въведение Богородично, заяви кметът на родопското село Сийка Суркова. Жителите на Момчиловци ще отбележат златните сватби на семейства с 50-годишен брак. На празника в Културно-историческия музей са предвидени подаръци и за родените през годината шест деца в селото.

Седем семейни двойки в Момчиловци празнуват златни сватби през 2024. Двойките с половинвековно съжителство ще получат  удостоверения за успешен 50-годишен брак. На празничната церемония от кметстовото ще им подарят нови брачни халки. Новородените бебета на Момчиловци ще получат книги християнска литература за деца и подаръци.

Семейството е най-доброто училище, което може да даде първите познания за православието и да посее семенцата на християнските добродетели, които са крепили българина през вековете, посочи Сийка Сурк

Община Девин е възложила изработването на инвестиционен проект за разширяване на ообществената баня в местността Беденски бани и изграждане на къмпинг за каравани, каза кметът на община Девин Здравко Иванов. Той добави, че Общината има заделени средства в бюджета за проектиране и това е първата стъпка, като тепърва ще се търси финансиране за реализацията на идеята.  

Беденските бани са приоритетен обект. Той е заложен и в Интегрираната териториална инвестиция (ИТИ), в която участваме съвместно с общините Борино, Мадан, Рудозем и Неделино, каза още Здравко Иванов.

Обществената баня се намира в местността Беденски бани, покрай пътя Смолян-Девин. От няколко дни тя е затворена заради текущ ремонт и няма да работи до 8 декември т.г. Ще бъдат подменени износените плочки и ще се освежат помещенията.

Кметът на Девин посочи, че през последните три години посещаемостт

Общинските съветници в Ново село ще разгледат нова наредба за определянето и администрирането на местните такси, цени на услуги и рекламни дейности на територията на общината, според информация на сайта на местната администрация.

Според предложението на кмета на общината приемането на нова наредба цели да се спазят законовите изисквания, възможност за работа в съответствие с действащите подзаконови нормативни актове, осигуряване на самофинансиране на общинските услуги, предоставяни на конкретни получатели, ефективно разпределение на общинските ресурси, актуализиране на цените на предлаганите услуги на база необходимите материално-технически и административни разходи.  

На заседанието ще бъдат определени по един представител на Община Ново село в извънредно общото събрание на акционерите на Многопрофилната болница за активно лечение „Света Петка“ АД &ndas

Клуб „Светлини сред сенките“ при Общинския детски комплекс „Св. Иван Рилски“ в Казанлък ще представи своята 21-ва колективна книга „Щури букви“, съобщиха от комплекса. Представянето ще бъде на 21 ноември в общинската библиотека „Искра“. 

Книгата е адресирана към малките читатели, които изучават азбуката и е забавно четиво, написано в рими. Освен стихотворения, посветени на всяка буква, младите автори са нарисували илюстрации към всеки стих.

Ще бъдете приятно изненадани и силно вдъхновени, от срещата с младите писатели и художници, обръщат се организаторите към желаещите да посетят представянето.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Безработни в община Цар Калоян ще полагат обществено полезен труд
Срамувам се от това, което виждам в парламента, написа лидерът на ИТН Слави Трифонов
Правителството одобри 125 млн. лева за изплащане на последния транш по "украинската помощ" към земеделските производители
От общината в Рила запазиха мълчание по повод проверка на европрокуратурата
Вятърът в района на Враца отслабва, а сигналите днес са за счупени клони и частична липса на електрозахранване
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Местен фокус
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър
Местен фокус
Приемането на страната ни „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев
На преден план
Промяна в поименния списък за капиталовите разходи за настоящата година гласува Общинският съвет в Цар Калоян
На преден план
Бойко Борисов благодари на Урсула фон дер Лайен, Виктор Орбан и Карл Нехамер за това, че са дали на България зелен път за Шенген
Сфера
Финалното решение за влизането на България и Румъния в Шенген по суша се очаква да бъде взето на 12 декември
В детайли
Обявен за издирване е мъж на 77 години от Ямбол
Основна линия
Безработни в община Цар Калоян ще полагат обществено полезен труд
Сфера
В момента в Петрич се реализира най-мащабният инвестиционен проект, каза кметът на общината Димитър Бръчков
Местен фокус
Представители на бизнеса в Пловдив и местните институции обсъдиха предложения за подобряване на ефективността на водоползването
Местен фокус
Възпитаниците на Центъра за ученическо техническо и научно творчество в Разград обмениха знания за здравословното хранене
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.